პარტიის თავმჯდომარე

შალვა შავგულიძე

თანამდებობა: პარტიის თავმჯდომარე

ელ-ფოსტა: sh.shavgulidze@fd.ge

● ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (12-02-2015 - 18-11-2016)

● საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (11-12-2014 - 12-02-2015)

● იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (11-11-2014 - 18-11-2016)

● იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (22-10-2012 - 11-11-2014)

● დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების ორგანიზაცია (სუამი) საპარლამენტო დელეგაციის წევრი.

დამატებითი ინფორმაცია

დაიბადა 1957 წლის 28 ოქტომბერს თბილისში. 1974 წელს დაამთავრა თბილისის 55-ე საშუალო სკოლა. 1980 წელს დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი. 1983-1985 წლებში იყო მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სისხლის სამართლის კათედრის ასპირანტი. სხვადასხვა დროს მუშაობდა: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დამნაშავეობის სოციოლოგიის სამეცნიერო-კვლევით ლაბორატორიაში, უმცროს მეცნიერ-თანამშრომლად; საქართველოს გენერალური პროკურატურაში, პროკურორად; 1992-1993 წლებში მონაწილეობდა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის დასაცავად აფხაზეთის რეგიონში წარმოებულ საბრძოლო მოქმედებებში. იმავდროულად იყო აფხაზეთის სახელმწიფო მინისტრის მრჩეველი სამართლებრივ საკითხებში. 1996-2012 წლებში იყო ადვოკატი – საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი. 2012 წლის ოქტომბრიდან არის საქართველოს პარლამენტის ვაკის მაჟორიტარი წევრი - ფრაქცია „თავისუფალი დემოკრატები“. ჰყავს მეუღლე და ორი შვილი.